دسته‌بندی نشده

کابل شیلد دار چیست؟

کابل­های برق انواع مختلفی دارند یکی از انواع کابل­های برق، کابل شیلد دار می­باشد. کابل­های شیلد دار به کابلی گفته می­شود که دارای یک لایه محافظ داخلی می­باشد؛ این لایه می­توانند از جنس پلاستیک یا رشته­های مسی و یا فلزات رسانا مانند آلومینیوم باشد. در واقع این لایه محافظ از اطلاعاتی که قرار است از داخل کابل انتقال پیدا کند، محافظت میکند. به گونه ای که از اختلالات الکتریکی یا همان نویز و فشارهای مکانیکی جلوگیری می­کند.

از کابل برای انتقال سیگنال­های آنالوگ و دیجیتال استفاده می شود و اگر این کابل­ها دارای شیلد نباشند، زمانی که در مجاورت کابل­های پاور و یا نویز قرار میگیرند نمی توانند پارامتر­های صحیح را منتقل کنند و سیگنال­های دریافتی ممکن با خطا مواجه شوند؛ که در صورت به کارگیری شیلد می­توان از تداخلات مغناطیسی جلوگیری کرد.

تفاوت کابل­های شیلد دار و بدون شیلد

برای درک بهتر تفاوت کابل­های شیلد دار و بدون شیلد میتوانید با انجام یک آزمایش ساده به این موضوع پی ببرید.

دو کابل با یک سایز، یکی بدون شیلد و دیگری را شیلد دار انتخاب کنید. سپس سر هر دوکابل را به یک فرستنده و سر دیگر کابل را به یک گیرنده متصل کنید.

حال یک کابل که در آن برق جریان دارد را به دو کابل نزدیک کنید.

حال خواهید دید که کابل شیلد دار اطلاعات فرستنده را به گیرنده منتقل می کند، اما کابلی که دارای شیلد نیست اطلاعات را به درستی نمی­تواند منتقل کند.

انواع کابل­های شیلد دار

  1. کابل شیلد دار قدرت

(این کابل­ها برای تابلوهای توزیع برق، نیروگاه­ها، کنتور برق منازل و روشنایی خیابان­ها استفاده می­شود)

  1. کابل شیلد دار فرمان و کنترل

      ( این کابل­ها برای ارسال فرمان­های کنترل کننده و دریافت کمیت­های اندازه گیری ودر محیط­های صنعتی استفاده می­شود)

  1. کابل شیلد دار افشان و مفتولی

      (کابل افشان یا انعطاف پذیر، کابلی است که بیشتر از یک سیم تک رشته افشان در آن به کار می­رود)

      (کابل مفتولی کابلی است که ساختار آن از چند رشته سیم مفتول که به هم پیچیده شده است تشکیل می­شود)

کابل شیلد دار صوتی

کابل­های شیلد دار صوتی برای ارسال سیگنال­های آنالوگ و دیجیتال می­شود؛ این کابل­ها بین 1 تا 61 رشته دارند که هر کدام از رشته­ها برای نوع خاصی استفاده می­شود.

به عنوان مثال کابل­های ۲ رشته برای انتقال سیگنال­های صوتی در وسایلی مانند آمپلی فایر و اسپیکرهای خانگی برای ارتباط بین پخش کننده، یا ورودی صدا از آمپلی فایر و خروجی از گوشی موبایل، یا رایانه به منظور جلوگیری از ایجاد نویز استفاده می­کنند.

کابل شیلد دار تلفن

سیگنال­های مغناطیسی و رادیویی در همه جا هستند. فرض کنید هنگامی که با تلفن صحبت می­کنید این صداها و سیگنال­ها را بشنوید، اگر این سیگنال­ها زیاد باشد ممکن است شما صدای طرف مقابل خود را نشنوید یا این که تماس قطع شود. برای جلوگیری از این اتفاقات باید از کابل­های شیلد دار تلفن استفاده کرد. کابل­های شیلد دار تلفن از نوع کابل­های مفتولی می­باشد، به این صورت که یک لایه فویل آلومینیومی به دور سیم مسی می­کشند.

کابل­های شیلد دار تلفن در دو مدل عرضه می­شود:

  1. کابل شیلد دار تلفن زمینی
  2. کابل شیلد دار تلفن هوایی

از کابل­های زمینی برای بیرون ساختمان و از نوع هوایی برای داخل ساختمان استفاده می­شود.

کابل شیلد دار شبکه

کابل­های شبکه برای تجهیزات شبکه استفاده می­شود و وظیفه آن انتقال داده می­باشد. تصور کنید که شما  می­خواهید اطلاعاتی را در بستر اینترنت منتقل کنید، وجود نویز ممکن است انتقال داده شما را با مشکل مواجه کند، شما می­توانید با استفاده از کابل­های شیلد دار شبکه از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

یک نمونه از کابل­های شیلد دار شبکه میتوان به زوج سیم به هم تابیده شده اشاره کرد که دارای ویژگی­های زیر می­باشد:

  • سرعت بالا و پایدار بودن انتقال اطلاعات
  • در مواردی که از کابل­های خارج از ساختمان استفاده می­شود، کابل باید ضد آب و در برابر شرایط جوی مقاوم و برای تخلیه الکترواستاتیکی ایمن باشد.
  • و…

کابل­های شیلد دار علاوه بر جلوگیری از انتقال نویز و اختلالات موجود می­تواند مانع از خوردگی سیم یا آسیب رسیدن به هسته اصلی سیم شود.

مهمترین کاربردهای کابل شیلد دار

هدف از شیلد دار کردن کابل­ها برای جلوگیری از اختلاعات و حفظ اطلاعاتی که از کابل میگذرد می باشد. کابل­های شیلد دار تحت هر شرایطی پایداری خود را حفظ می­کنند. یکی از وظایف این کابل­ها این است که پارازیت­های امواج و فرکانس­های رادیویی را به شدت محدود می­کنند. اما می­توان مهم­ترین کاربرد کابل­های شیلد دار را جلوگیری از میدان مناطیسی دانست به نحوی که شیلد محافظ کابل، به عنوان سپر دفاعی عمل می­کند و نویز را به طور کامل از بین می­برد.

کاربرد این کابل­ها در اتصالات مهم صنعتی، اداری، نظامی، ماشین آلات، تجهیزات آزمایشگاهی و در سیستم­های اعلام حریق و میکروفون­های امنیتی می­باشد؛ که نیازمند سیستم­های بدون خطا است.

کابل­هایی که در کانال­ها و لوله­ها مورد نصب قرار می­گیرد به دلیل فرسایش، اصطکاک بیشتری دارند به همین علت از کابل­های شیلد دار استفاده می شود.

کاربرد کابل شیلد دار در صنعت برق

کابل­های شیلد دار یا زره دار در صنعت برق نیز استفاده می­شود، در سیستم­های برق رسانی فشار متوسط و فشار قوی  از یک لایه محافظ آلومینیومی استفاده می­کنند، زیرا اگر یک کابل فشار قوی بدون شیلد با زمین برخورد داشته باشد باعث به وجود آمدن میدان الکترواستاتیک می­شود؛ که این مسئله باعث ایجاد شوک الکتریکی می شود. استفاده از شیلد در کابل قدرت و نصب در انتهای سیستم تخلیه باعث جلوگیری از شوک احتمالی در جریان به وجود آمده می شود. می توان گفت شیلد دار کردن کابل­ها راه حل بسیار مناسبی برای جلوگیری از اتلاف انرژی برق خواهد بود.

خرید کابل‌­های شیلد دار

با تمام آنچه که در این مقاله درباره کابل­های شیلد دار خوانده اید، اگر قصد خرید این نوع محصول را داشته باشید، باید در هنگام انتخاب آن دقت خاصی داشته باشید که احتمال خوردگی در آن وجود دارد و این امر نه تنها از نظر مکانیکی بلکه از نظر ایمنی الکتریکی نیز حائز اهمیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.